Yurt Dışına Kargo Nasıl Gönderilir?

yurtdışına kargo nasıl gönderilir

Kargo gönderimi pek çok kişi için merak konusudur. Yurt dışı kargoları yaparken bilinmesi gereken bazı detaylar vardır. Bireysel değil, firma olarak gönderim yaptığınızda çok daha fazla detaya hakim olunması gerekir. Güvenilir ve uzman lojistik firmaları ile çalışmak bu süreci hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlamanıza yardımcı olur.

Yurt dışına gidecek ürün veya malın ağırlığı da burada çok büyük bir etkendir. Eğer 1 – 1,5 ton ağırlığa sahip bir kargonuz var ise minivan taşımacılık türünü değerlendirebilirsiniz. Minivan / ekspres nakliye ile ağırlığı 1,5 tonu geçmeyen ürünlerinizi hızlı ve diğer nakliye çeşitlerine göre nispeten daha az belgeler ile yurt dışına güvenle gönderebilirsiniz.

Yurt Dışına Her Ürün Gönderilir Mi?

Söz konusu kargo gönderimi olduğunda her ürün gönderilebilir diye düşünülebilir, ancak her ne kadar pek çoğu gönderilse de gönderilemeyen ürün grupları da mevcuttur. Özellikle yurt dışı sevkiyatlarında ekstra hassasiyet vardır. Ülkeler arası politikalar da hangi ürünlerin yurt dışına çıkabileceğini gösterir. Yurt dışı sevkiyatına uygun olmayan veya ülkelerin kabul etmediği hiçbir ürün veya mal, karşı tarafa gönderilemez. Gönderildiğinde karşı ülkenin gümrüğüne takılır ve buradaki incelemeler ile tekrar ürün alıcıya döner.

Yurt dışı kargolarında sorun yaşamamak için alanında uzman lojistik firmaları ile görüşme sağlamak doğru ve süreci hızlandırıcı bir seçim olur. Uzman lojistik firması, sizin ve markanızın değerini düşünerek sorun yaşamadan en hızlı ve güvenli şekilde ürünlerinizi yurt dışına gönderebilmenizi sağlar. Hangi ürünlerin gidip hangilerinin gidemeyeceği konusunda da müşterilerine destek olur.

Hangi Ürünler Kargo ile Gönderilmez?

Bazı tehlikeli sayılabilecek maddeler ve ürünler başta olmak üzere ülke prosedürlerine bağlı olarak ürünlerin yurt dışına gidişi denetlemeye tabi tutulur. Karayolu taşımacılık veya denizyolu, havayolu gibi farklı ulaşım yöntemlerine göre değişmeyen bazı net kargo kuralları vardır. Bunlar arasından yurt dışına gönderilemeyecek ürünlerden bazıları şunlardır:

 • Her türlü uyuşturucu madde ve silah
 • Patlayıcı ya da yanıcı özelliği bulunan ürünler
 • Biyolojik silah olarak kullanılabilecek ürünler
 • Tütün ürünleri
 • Hemen bozulabilecek dolap ürünü olan et, süt gibi gıdalar
 • Para, çek, senet, kıymetli evraklar
 • Altın, gümüş gibi değerli taş ve ziynet eşyalar
 • Sıvı deterjan, makine yağı
 • İnce ambalaja sahip sivri olan ürünler
 • Diğer kargoları etkileyebilecek şekilde ağır kokan maddeler

Yurt Dışına Kargo Gönderirken Hangi Belgeler Gerekir?

Yurt içinde herhangi bir kargo gönderirken ufak detaylar ile işlemler tamamlanabilir. Ancak söz konusu yurt dışı olunca bazı önemli belge ve evrakların sevkiyat öncesi hazırlanması gerekir. Denizyolu taşımacılığı kullanılacaksa buna göre izin belgeleri, özel bir ürün taşınıyorsa buna göre ayrı belgeler gerekir. Yurt dışına kargo göndermek isteyen müşteriler, güvenilir bir lojistik firması ile çalıştığında tüm bu süreci kolay ve kısa sürede atlatabilirler. Kargoyu sağlayacakolan firma, müşterilere gerekli olan tüm belgelerin listesini iletir ve hazırlamasını ister. Hazırlanan belgeleri de kargo firması işleme koyar.

Yurt dışı kargolarında alıcı ülkenin neleri kabul ettiğini de iyi bir şekilde bilmek gerekir. Gönderilecek mallar için öncesinde çalışma yapmak sürecin daha kısa ve hızlı tamamlanmasına da yardımcı olur. Tüm bu kargo süreci için önemli olan 4 belge mevcuttur. Bu belgeler:

 • Konşimento Belgesi
 • Proforma Fatura
 • Gıda Sertifikası
 • MSDS Belgesi

Yurt dışı kargo ücretlerini etki eden en önemli faktör, gönderilecek ürünün kaç ton ağırlığında olduğudur. Sonraki önemli faktör kaç farklı nakliye sürecinin gerçekleşeceğidir. Tüm bunların yanı sıra alıcı ülkeye göre de kargo gidiş ücretleri değişiklik gösterir. Buna örnek olarak kıta içi ve kıtalar arası nakliye verilebilir. Varış noktası farklı bir kıta ise, süreç ve aktarmalar uzayabileceğinden buna bağlı olarak fiyatlar da etkilenir.